Badanie densytometryczne
Diagnostyka
Badanie densytometryczne
Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.
W celu wykrycia osteoporozy lub osteopenii (zmniejszonej gęstości kości, która nie osiąga jeszcze wartości patologicznych, ale jest niższa od norm dla płci i wieku) wykonuje się badanie densytometryczne.
W CM Osteodex badanie densytometryczne wykonujemy metoda DEXA. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod pomiaru i obrazowania gęstości kości. Badanie jest bezbolesne, trwa od jednej do kilkunastu minut i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. W celu otrzymania obrazu kości pacjenta wykorzystywana jest technika podwójnej wiązki promieniowania rentgenowskiego.
Badanie charakteryzuje stosunkowo duża dokładność, jest ono również bezpieczne, a dawka promieniowania – niska (20-krotnie niższa niż przy badaniu rentgenowskim klatki piersiowej). W trakcie badania mierzona jest gęstość szyjki kości udowej, bądź kręgosłupa.
W razie pytań dotyczących procedury, bądź chęci umówienia się na badanie diagnostyczne proszę o kontakt z rejestracją Centrum Medycznego Osteodex.
Jak przygotować się do badania?
Jeśli umawiają się Państwo na badanie densytometryczne z konsultacją lekarską, lekarz opisze je od razu po wykonaniu. Przed wizytą zaleca się wykonanie poniższych badań krwi i przedstawienie wyników podczas konsultacji.
- stężenie witaminy D3 – metabolit 25(OH)
- OB
- morfologia
- mlukoza
- stężenie wapnia
- stężenie fosforu
- fosfataza alkaliczna
- kreatynina
- ALT
- AST
- TSH
- ft4
- badanie ogólne moczu
Partnerzy medyczni
Z nami, korzystasz z sieci partnerów ubezpieczeniowych, którzy dbają o Twoje zdrowie bez zbędnych formalności.
Co warto wiedzieć
przed wizytą
Jak przygotwać się do pobrania krwi?
- 24 godziny przed – unikaj intensywnego wysiłku fizycznego i spożywaj produkty lekkostrawne,
- 12 godzin przed – pozostań na czczo, pij tylko wodę,
- 1 godzinę przed – nie pal,
- 15 minut przed – usiądź, odpręż się, odpocznij. W czasie pobierania krwi trzymaj rękę nieruchomo.
Jak odpowiednio pobrac próbkę moczu do badania?
Najbardziej wartościowe wyniki uzyskuje się z badania moczu pobranego podczas pierwszego porannego oddania moczu. Próbkę moczu należy zebrać do specjalnego pojemnika. Aby uniknąć zanieczyszczenia próbki, należy przestrzegać następujących kroków:
- Higiena: Dokładnie umyć okolice zewnętrznego ujścia cewki moczowej. U kobiet należy rozchylić wargi sromowe i przemywać okolice ujścia cewki moczowej w kierunku od przodu do tyłu, natomiast u mężczyzn należy odciągnąć napletek.
- Pobranie próbki: Oddać pierwszą część moczu do toalety, a następnie około 20 ml moczu pobrać do pojemnika. Ostatnia część moczu również powinna trafić do toalety. Należy unikać wykonywania ogólnego badania moczu u kobiet w trakcie miesiączki lub bezpośrednio przed nią, chyba że jest to absolutnie konieczne.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
- Dwa dni przed planowanym badaniem należy zachować dietę lekkostrawną i unikać produktów gazotwórczych (takich jak rośliny strączkowe, surowe owoce i warzywa, ciemne pieczywo i napoje gazowane).
- U pacjentów ze skłonnościami do wzdęć dzień przed badaniem należy przyjąć 3×dziennie po 2 kapsułki preparatu z symetykonem w składzie (tego typu preparaty są dostępny w każdej aptece bez recepty).
- Przez 6 godzin przed badaniem nie wolno spożywać posiłków ani gęstych płynów (poza przyjmowanymi na stałe lekami, które należy przyjąć), należy również powstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy.
- Aby umożliwić ocenę pęcherza moczowego na 1–2 godziny przed badaniem należy wypić 1 do 4 szklanek niegazowanej wody oraz powstrzymać się od oddania moczu.
- Jeśli wcześniej wykonywane były badania obrazowe (np. USG, rezonans magnetyczny – MRI, tomografia komputerowa -TK), proszę przynieść je ze sobą.
- Warto założyć luźne ubranie, które łatwo będzie zdjąć do badania (trzeba odsłonić brzuch).